Vending Machine (TVM)

Lístkový automat , tiež známy ako predajný automat (TVM) , je automat na výrobu lístkov . Napríklad lístkové automaty vydávajú vlakové lístky na železničných staniciach , tranzitné lístky na staniciach metra a električky v niektorých električkových zastávkach av niektorých električkách. Typická transakcia pozostáva z toho, že používateľ pomocou rozhrania displeja vyberie typ a množstvo vstupeniek a potom si vyberie spôsob platby buď hotovosťou , kreditnou / debetnou kartou alebo čipovou kartou . Lístok alebo lístky sú tlačené a vydávané užívateľovi.

Ak chcete podporiť používanie cestovných lístkov a znížiť potrebu predajcov, ceny strojov môžu byť v niektorých prípadoch nižšie ako ceny na faktúre.

V mnohých krajinách, kde vlaky a lístky na mestskú dopravu fungujú vo veľkej miere na systéme čest (s presadzovaním vykonávacích inšpektorov alebo dirigentov), existujú aj stroje na staniciach (alebo vo vozidlách) len na potvrdenie vstupeniek. Ide o situáciu, keď si človek kúpi lístok dopredu a rozhodne sa ho použiť neskôr. Zvyčajne je lístok označený časovou pečiatkou na určenie doby platnosti. Bežným problémom je zabudnutie na overenie a následné ukladanie pokuty, akoby ste nemali lístok.

Lístkové stroje, ktoré sú mimo prevádzky alebo akceptujú len "presnú zmenu", spôsobujú straty pre poskytovateľov dopravy. Zariadenia na lístky na električkách v Melbourne napríklad často nemajú žiadnu zmenu, keď cestujúci používajú vyšší pomer mincí v hodnote 2 a 50 centov, čo spôsobuje vyčerpanie lístkového stroja menších mincí (10c, 20c). Cestujúci nemusia kupovať lístky na tramvaje, keď sa letenka nedarí zmeniť.

Takéto stroje sa vo všeobecnosti nepoužívajú v Spojených štátoch. Takmer všetky americké hromadné tranzitné siete pracujúce na čestnom systéme očakávajú, že ich používatelia budú kupovať lístky bezprostredne pred ich použitím; pravidelní jazdci sa môžu vyhnúť tomu, že nepríjemnosti vďaka nákupnému obdobiu prechádzajú vopred (často z tých istých strojov, ktoré predávajú denné alebo jednorazové lístky). V poslednej dobe však niekoľko regionálnych železničných systémov ako Metrolink prijalo použitie validačných strojov pre aspoň niektoré typy vstupeniek.

Lístkové automaty sa často používajú na parkoviskách, rovnako ako tie, ktoré vydávajú voľné lístky - napríklad tie, ktoré sú určené na virtuálne čakanie .