Londýn uvádza na trh prvý bezkontaktný platobný styk pre Street Performers

Tu je obeť bezhotovostnej spoločnosti, o ktorej ste predtým nemysleli: pokorný pouličný umelec. Koneckonců, ak sa mnohí z nás platia cestou so smartphonmi a bezkontaktnými kartami, ako môžeme poskytnúť náhradné zmeny hudobníkom v metre? Londýn má jedno riešenie: nový systém, ktorý vybavuje výkonných umelcov bezkontaktnými platobnými terminálmi.

Projekt spustil tento víkend starosta mesta Sadiq Khan a je spoluprácou s autobusom Busk v Londýne (profesionálnym orgánom pre autobusy) a švédskou platobnou spoločnosťou iZettle (ktorú tento mesiac zakúpil PayPal za 2,2 miliardy dolárov). Niekoľko umelcov už niekoľko týždňov testovalo bezkontaktných čitateľov iZettle na uliciach a Khan teraz hovorí, že schéma bude prenesená cez 32 štvrtí Londýna.

Charlotte Campbell, denná ulica, ktorá bola súčasťou súdneho procesu, povedala pre BBC News, že nová technológia "mala významný vplyv na príspevky." Povedal Campbell: "Viac ľudí, ako kedykoľvek predtým, často, keď jedna osoba robí, ďalšia nasleduje. "

Čitatelia musia byť pripojení k smartphonu alebo tabletu a musia prijímať platby s pevne stanovenými sumami (stanovené jednotlivými výkonnými osobami). Pracujú s bezkontaktnými kartami, telefónami a dokonca aj s smartwatchmi. Nie sú tu žiadne podrobnosti o tom, koľko čitateľov bude poskytovať londýnskym pouličným umelcom alebo či budú musieť zaplatiť za samotných čitateľov.

Hoci jednotlivci niekedy vytvárajú svoje vlastné bezkontaktné platobné systémy (a v Číne nie je nezvyčajné vidieť pouličných umelcov a žobrákov používať kódy QR na vyhľadávanie tipov pre mobilné zariadenia), zdá sa, že ide o prvý projekt svojho druhu vedený mestským orgánom.

"Busking pomáha novým umelcom zdokonaliť svoj talent a dáva im šancu vystupovať pred obrovským množstvom ľudí," povedal Khan v tlačovom vyhlásení. "Som rada, že iZettle si vybrala Londýn, aby spustila túto inovatívnu schému - umoľnila umelcom prijímať darcov prostredníctvom platobných kariet, ako aj hotovosti. Teraz viac Londýnčanov bude môcť ukázať svoju podporu veľkolepým talentovaným umelcom na ulici. "

Hoci pouliční umelci sa budú môcť prispôsobiť tejto zmene, stojí tiež za to premýšľať o tých, ktorí nebudú, podobne ako bezdomovci. Odborníci hovoria, že ak mince a bankovky zmiznú z ulíc mesta, bude to ďalšia bariéra, ktorá zabráni tomu, aby boli opustené zo spoločnosti. Ak nemáte bankový účet alebo prístup k internetu, ako by ste mali žiť vo svete bez hotovosti? To je otázka, ktorú ešte máme odpovedať.